Tortë e mrekullueshme nga çokollata, e cila përgatitet shpejt

HomeKuzhina

Tortë e mrekullueshme nga çokollata, e cila përgatitet shpejt

– 28 biskota Oreo; – 1 lugë pluhur për ëmbëlsira; – 1 filxhan qumësht (245ml); – pak vaj. Përgatitja: Ndani gjysmën e biskotave Oreo dh

Pite nga buka bajat: Shumë e shijshme, do të kurseni dhe do ta shijojë e gjithë familja!
Si ta mbani kaçkavallin të freskët, të mos prishet dhe të mos myket
Mësoni të mirat shëndetësore nga ngrënia e dy mollëve në ditë

– 28 biskota Oreo;
– 1 lugë pluhur për ëmbëlsira;
– 1 filxhan qumësht (245ml);
– pak vaj.

Përgatitja:

Ndani gjysmën e biskotave Oreo dhe në një enë të veçantë gërryeni kremin midis tyre.

Gjysmën qiteni në një qese me zinxhir dhe shtypni me çekiç apo okllai për brumë.

Biskotat e grimcuara përzieni me pluhurin e ëmbëlsirave.

Qitni qumështin dhe përzieni derisa të bëhet tretje e njëtrajtshme. Pastaj në tretje përzieni kremin nga biskotat Oreo dhe përzieni derisa të shkrihen.

Tretjen qiteni në një enë, fundin e së cilës e keni bërë me vaj dhe e keni mbuluar me letër për pjekje.

Në shporet futeni një tavë, ndërkaq enën futeni në të. Enën mbulojeni me kapak. Zieni në zjarr të lehtë 40 minuta.

Me pirun sigurohuni a është e gatshme ëmbëlsira. Lëreni që të ftohet.

COMMENTS