Category: Shendetsi

Shendetsi

1 2 3 10 / 25 POSTS
Në Pejë, spitali i mbingarkuar me pacientë për shkak të coronavirusit

Në Pejë, spitali i mbingarkuar me pacientë për shkak të coronavirusit

Gjendje e rënduar paraqitet në Pejë si pasojë e përhapjes së Covid-19. Komuna vazhdon të jetë në zonën e kuqe të rrezikshmërisë. Vetëm sot janë reg [...]
Pfizer do të prodhojë përgjysmë më pak vaksina këtë vit

Pfizer do të prodhojë përgjysmë më pak vaksina këtë vit

Problemet në zingjirin e furnizimit më lëndën e parë për prodhimin e vaksinave kundër koronavirusit, e kanë detyruar kompaninë Pfizer që të ulë objekt [...]
Pse Britania u bë shteti i parë që e aprovoi vaksinën kundër COVID-19?

Pse Britania u bë shteti i parë që e aprovoi vaksinën kundër COVID-19?

Britania e Madhe u bë vendi i parë perëndimor që autorizoi një vaksinë kundër COVID-19, duke shënuar një moment kryesor në luftën globale kundër coron [...]
Numër i madh i qytetarëve të interesuar për vaksinën kundër gripit sezonal, ndërhyn Policia në Prishtinë

Numër i madh i qytetarëve të interesuar për vaksinën kundër gripit sezonal, ndërhyn Policia në Prishtinë

Për shkak të interesimit të madh të qytetarëve të vendit për marrjen e vaksinës kundër gripit sezonal, në Qendrën kryesore të Mjekësisë Familjare në k [...]
Tetova, qyteti me ajrin më të ndotur në botë

Tetova, qyteti me ajrin më të ndotur në botë

Tetova mban rekordin botëror për ndotjen e ajrit. Baza globale e të dhënave “Numbeo” ka renditur Tetovën në vendin e parë në botë, si qytet ku banorët [...]
Oda e Farmacistëve: Të vendoset rregull me çmimet e produkteve medicinale

Oda e Farmacistëve: Të vendoset rregull me çmimet e produkteve medicinale

Oda e Farmacistëve të Kosovës (OFK) ka bërë thirrje që sa më parë të merren masa dhe të vendoset rregull me çështjen e çmimeve të produkteve medicinal [...]
Plaka nga Hajvalia që “lë” shtatzënë gratë, e që çon nga karroca të paralizuarit

Plaka nga Hajvalia që “lë” shtatzënë gratë, e që çon nga karroca të paralizuarit

Në Hajvali, një fshat pak kilometra larg Prishtinës, përveç rezidencës përrallore të biznesmenit dhe zëvendëskryeministrit Behgjet Pacollit, ku po ash [...]
Infermierja amerikane zbulon çfarë i thonë pacientët me COVID-19 para vdekjes: Nuk duan të besojnë se ekziston coronavirusi

Infermierja amerikane zbulon çfarë i thonë pacientët me COVID-19 para vdekjes: Nuk duan të besojnë se ekziston coronavirusi

Infermierja Jodi Doering nga Dakota e Jugut në SHBA, ka folur për CNN se si disa prej pacientëve të saj me COVID-19 madje edhe në momentet para vdekje [...]
“Covidi i gjatë” është pasojë e dëmtimit të konsiderueshëm të mushkërive

“Covidi i gjatë” është pasojë e dëmtimit të konsiderueshëm të mushkërive

Zbulimet sugjerojnë se coronavirusi nuk është vetëm një sëmundje e shkaktuar nga vdekja e qelizave të infektuara nga virusi, por ndoshta është gjithas [...]
Vaksina kandidate për COVID-19 me efektivitet prej 90%

Vaksina kandidate për COVID-19 me efektivitet prej 90%

Një vaksinë kundër COVID-19 po del në pah me shpalljen e rezultateve të para në prova të një shkalle të gjerë ku tregon se vaksina kandidate e Pfizer/ [...]
1 2 3 10 / 25 POSTS