Category: Ekonomi

Ekonomi

1 2 10 / 14 POSTS
Oda e Afarizmit: Udhëzimi i ri për regjistrimin e makinave i dëmshëm për qytetarët dhe bizneset

Oda e Afarizmit: Udhëzimi i ri për regjistrimin e makinave i dëmshëm për qytetarët dhe bizneset

Oda e Afarizmit të Kosovës njofton se shpreh shqetësimin lidhur me hyrjen në fuqi të Udhëzimit për Regjistrimin e Veturave, ku sipas tyre është tejet [...]
Shkalla e papunësisë vazhdon të rritet në Britani të Madhe…

Shkalla e papunësisë vazhdon të rritet në Britani të Madhe…

Shkalla e papunësisë në Britani të Madhe në tremujorin e tretë është rritur për 4.8 për qind, nga 4.5 për qind që ishte në muajin shtator. Si [...]
Shkëmbimi tregtar deri në tetor, rënie për 15%

Shkëmbimi tregtar deri në tetor, rënie për 15%

Gjithsej 9 396 015 000 euro arrin shkëmbimi tregtar i vendit në periudhën janar – shtator të vitit 2020, bëri të ditur Enti Shtetëror i Statistikës. [...]
DAP: Kthimi i Fundjavës pa TVSH do të realizohet brenda dy ditëve

DAP: Kthimi i Fundjavës pa TVSH do të realizohet brenda dy ditëve

Drejtoria për të ardhura publike i parashtroi urdhëresat për kthim të TVSH-së për qytetarët nga masa Fundjavë pa TVSH, ndërsa pagesa do të bëhet prej [...]
Ndihma për pagat e tetorit mund të vonohet

Ndihma për pagat e tetorit mund të vonohet

Afati që kompanitë të aplikojnë për ndihmë shtetërore përfundon më 10 nëntor andaj shumë kompani nuk do të jenë në gjendje të aplikojnë me kohë për mb [...]
Projektligji për krijimin e Gjykatës Komerciale brenda muajit nëntor pritet të dërgohet në Qeveri

Projektligji për krijimin e Gjykatës Komerciale brenda muajit nëntor pritet të dërgohet në Qeveri

Në fillim të muajit nëntor pritet që Ministria e Drejtësisë ta përcjell drejtë Qeverisë së Kosovës Projektligjin për krijimin e Gjykatës Komercial [...]
Gastronomët protestojnë kundër masave të reja të qeverisë

Gastronomët protestojnë kundër masave të reja të qeverisë

Pjesëtarët e Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës kanë protestuar të shtunën në shenjë pakënaqësie ndaj masave të marra nga Qeveria e Kosovës, me qëlli [...]
Kundër mbylljes edhe sektori i hotelerisë dhe turizmit, paralajmërojnë protesta

Kundër mbylljes edhe sektori i hotelerisë dhe turizmit, paralajmërojnë protesta

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës po e konsideron të ngutshëm vendimin për mbylljen e bizneseve hoteliere dhe të gastronomisë në vikend. Në [...]
Tahiri: Të respektohen masat nga gastronomia, ndryshe do të detyrohemi të marrim masa drastike

Tahiri: Të respektohen masat nga gastronomia, ndryshe do të detyrohemi të marrim masa drastike

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri ka takuar sot përfaqësues të Odës Hoteliere Turistike të Kosovës, nga të cilët kërkoi që të respektohen [...]
​Shtyhet votimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike

​Shtyhet votimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike

Për shkak të rrethanave të krijuara në vend, është shtyrë për një ditë tjetër mbledhja e Komisionit për Legjislacion, ku në rend dite ishte votimi i [...]
1 2 10 / 14 POSTS